2024. április 20. - Tivadar

Megtorlás Törökországban

Elfogató parancsot adott ki az isztambuli főügyész csütörtökön Törökországban 187 üzletember ellen, valamint a hatóságok elkobozták az érintettek teljes vagyonát a július 15-i katonai puccskísérletet követő nyomozások keretében - jelentette az Anadolu török állami hírügynökség.
2016. augusztus 19. péntek 11:16 - HírExtra
Ankara az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen török hitszónokot és az általa kiépített "párhuzamos államot" teszi felelőssé az erőszakos hatalomátvételi kísérletért. A körözöttek a gyanú szerint terrorszervezet tagjai, amelynek pénzügyileg is támogatást nyújtottak.

Az érintettek között van Rizanur Meral, a Török Üzletemberek és Iparosok Szövetségének (TÜSKON), valamint Ömer Faruk Kavurmaci, a ruházati termékeket gyártó, valamint az építőiparban működő Aydinli csoport, továbbá Nurettin Eroglu, a szintén ruhaipari szereplő Eroglu Holding elnöke, illetve a pékárukat és édességeket Güllüoglu Baklava tulajdonosai, Faruk Güllüoglu és Nejat Güllüoglu. 65 embert már előállítottak, Kavurmaci irodájában több Gülen által írt könyvet is találtak.

A TÜSKON 2005-ben alakult, mintegy 55 ezer tagot számlál. Meral 2006 óta a konföderáció elnöke. A kormány azzal vádolja a szövetséget, hogy anyagilag segítette a Gülen-hálózatot. A puccskísérletet követően több mint 1100 másik egyesülethez hasonlóan ezt is bezáratták. Meral a közelmúltban külföldre távozott.

Az Aydinli ruházati és építőipari csoport 40 országban képviselteti magát, és 3500 alkalmazottat foglalkoztat. Elnökét annak ellenére őrizetbe vették, hogy a vállalat honlapján korábban elítélte a puccskísérletet.

A szintén ruházatban érdekelt Eroglu Holding 14 ezer dolgozóval, illetve 500 üzlettel rendelkezik. Elnökét a Güllüoglu Baklava tulajdonosaival egyetemben előállították.

A csütörtöki rajtaütések országszerte 18 tartományban, 204 címen és mintegy 1000 rendőr bevonásával zajlottak, a házkutatások fele Isztambulban volt.

A Gülen-mozgalom gazdasági hátterével szemben a török vezetés már korábban is aktívan fellépett, de nem ekkora mértékben. Legutóbb kedden volt hasonló razzia, akkor 51 céget ellenőriztek, 80 embert őrizetbe vettek. A július 15. óta tartó tisztogatások eddig főként a haderőt, a rendőrséget és az igazságszolgáltatást, az oktatást, az egészségügyet és a médiát érintették.

Binali Yildirim török miniszterelnök szerdán azt közölte, hogy eddig összesen 40 ezer embert állítottak elő, akik közül több mint 20 ezret le is tartóztattak. Mint mondta: 80 ezer embert függesztettek fel állásából, de csak mintegy 5 ezret bocsátottak el véglegesen munkaköréből.
Törökországban a gazdaság nagyrészt a vezető márkákat birtokló családi konglomerátumokra épül, amelyek jelentősen hozzájárultak Recep Tayyip Erdogan török elnök felemelkedéséhez.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását