2024. április 25. - Márk

Jól érzik magukat zsiráfjaink

A jelek szerint jól érzik magukat az Állatkert zsiráfjai a május végén átadott új szavannakifutóban. A két felnőtt állatnál ugyanis párzást figyeltek meg a gondozók az elmúlt napokban. Hamar megszokták május végén megnyitott új lakosztályukat a Fővárosi Á
2008. július 4. péntek 07:20 - Hírextra
Ez már csak abból is jól látható, hogy a két felnőtt állatnál a napokban párzást figyeltek meg az állatgondozók. Ilyen eseményre ugyan már korábban is sor került a két állat között, ám az még a régi férőhelyükön történt. Új helyre kerülve az állatok eleinte bizonytalanok, és inkább a terület feltérképezésével, megszokásával törődnek, semmint a romantikával. Mostanra azonban - úgy látszik - kellően otthon érzik magukat a Szavannakifutóban, illetve a számukra kialakított istállóban ahhoz, hogy a jövő nemzedékre is gondoljanak. Azt persze most még nem lehet tudni, hogy a párzás valóban eredményes volt-e a fogantatás, utódnemzés szempontjából, ám a szakemberek mindenképpen bíztató jelként értékelik.

Santana, a tizenkét esztendős nőstény zsiráf tenyésztési szempontból már bizonyított, hiszen az Állatkert korábbi zsiráfbikájától két borja is született 2001-ben (Samburu), illetve 2002-ben (Saka). A jelenlegi zsiráfbikától, Jonastól azonban eddig még nem született utód, hiszen a most hatesztendős, Dániából érkezett hím nagykamasz zsiráfnak számít. Jóllehet a hím zsiráfok 4-5 éves korukban már elérik az ivarérettséget, hatéves korukig még növésben vannak, vagyis eltart egy darabig, amíg párzás szempontjából is "felnőnek a feladathoz". Szerencsére mindkét állatban megvan a vonzalom a másik iránt, és láthatóan új férőhelyükkel is elégedettek, ezért az Állatkert vezetése hosszabb távon mindenképpen arra számít, hogy Santana és Jonas frigyéből kiszsiráf születik majd. Erre azonban leghamarább csak jövőre kerülhet sor, mivel a zsiráfok vemhességi ideje átlagosan 450 napra tehető.

A Fővárosi Állat- és Növénykertben egyébként 1868 óta tartanak zsiráfokat. Az első állatot Erzsébet királyné (pontosabban az ő közbenjárására Ferenc József) ajándékozta a városligeti intézménynek. London (1838), Párizs (1852) és Bécs (1858) után a budapesti volt a negyedik állatkert, ahol zsiráfborjú született (1868-ban), és Budapesten sikerült állatkerti viszonyok közt először szaporítani a zsiráf Kenyában honos alfaját, az ún. masszai zsiráfot (1934-ben). 1866 óta egyébként összesen 24 zsiráfborjú látott napvilágot Budapesten.

Jonas háremet kap

A két felnőtt zsiráf, Santana és Jonas mellé áprilisban egy fiatal nőstény is érkezett a Prágai Állatkertből, a másfél éves Ingrid személyében. A korábbi férőhelynél lényegesen tágasabb szavannakifutóban ugyanis egy kisebb zsiráfcsapatot szeretnének bemutatni az Állatkert szakemberei, méghozzá 1:3-as ivararánnyal. Ez azt jelenti, hogy Jonasnak három nőstényből álló háreme lesz. A két jelenlegi nőstény mellé ugyanis a tervek szerint egy harmadikat is beszerez az Állatkert. Sandra, a kiszemelt zsiráfhölgy ugyancsak a Prágai Állatkert lakója, ám a tavaszi szállításkor még túl fiatal volt az utazáshoz.
Forrás: hirado.hu
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását